To był hit! Jak na jednym ze szkoleń powiedziałam grupie o metodzie radzenia sobie z małpkami, to połowa zaraz po wyjściu kupiła książkę „Jednominutowy menedżer spotyka małpę” (autor: Ken Blanchard). A druga połowa później pytała tą pierwszą, czy mogą pożyczyć. No i ogólnie klisza „to ta od małpek” już na zawsze do mnie przylgnęła. Warto zauważyć, że zarządzanie małpkami to nic innego jak zarządzanie sobą w czasie.

A wiesz co to są małpki?

Wyobraź sobie, że kolega w pracy Cię zaczepia (albo dzwoni) i mówi: „Słuchaj, jest taka sprawa. Mam super pomysł. Trzeba go koniecznie wdrożyć! Mógłbyś to i to sprawdzić?”

Brzmi znajomo? Gratulacje! Kolega przyszedł do Ciebie z „małpką” i sprytnie Ci ją przekazał. No i teraz Ty musisz się o nią martwić. Małpka zadamawia się w Twoim biurze, a kolega jest spokojny o to, że Ci wszystko przekazała i Ty się „małpką” opiekujesz. I jak ktoś go zapyta „Co się dzieje z tym tematem?”, on ze spokojem odpowiem „Przekazałem sprawę i już się tym nie zajmuję”.

Więc jak się pozbyć „małpek”?

Ken Blanchard mówi prosto: „Nie zajmuj się cudzymi problemami. To nie Twój cyrk i nie Twoje małpy!” I wskazuje 4 kroki:

  • OPIS – Poproś o opisanie tematu. Serio… Czasem wystarczy, że powiesz koledze „Napisz mi to w mailu” i 80% tego nie zrobi. Sama sprawdziłam. Wtedy się tylko zastanawiam: Czy to była naprawdę ważna sprawa skoro nawet maila mu się nie chciało napisać?
  • WŁAŚCICIEL – Ustal do kogo teraz będzie małpa należała czyt. kto zajmie się tematem. Masz teraz jasność i nawet jak Twój szef Cię o ten temat zahaczy to będziesz wiedział komu on został przekazany.
  • POLISA UBEZPIECZENIOWA – Teraz skoro małpa ma już swojego opiekuna czas zadbać o jej bezpieczeństwo. Zasada ogólna jest taka abyś wtrącał się w pracę innych tylko wtedy gdy jest to niezbędne. Przecież nie trzeba z Tobą wszystkiego konsultować. Pamiętaj, że chodzi o zarządzenie sobą w czasie!
  •  HARMONOGRAM KARMIENIA – To chyba oczywiste, że niekarmiona małpka w końcu zakończy swój żywot. Tak też bywa z projektami, o które nikt nie dba. Mając to na uwadze opracuj plan działania. Umów się kiedy wrócicie do tematu: konkretna data i godzina. Najlepiej od razu wysłać zaproszenie na spotkanie. Na początek często wystarczy tylko ta jedna data – dopiero na tym pierwszym spotkaniu możecie przejrzeć dalszy harmonogram.

Ale jak zadbać o to żeby z tematem jednak coś się działo?

Blanchard sugeruje 2 rozwiązania:

  • Informacja przed działaniem  – dotyczy tematów o wysokim ryzyku. Ustalasz więc by właściciel małpy najpierw z Tobą ustalił co chce zrobić, a później to wykonał. Musi być jasne, że bez Twojej zgody nie może działać.
  • Działanie przed informacją – tu chodzi o „mniejsze małpki”, z którymi ludzie mogą sobie sami poradzić. Po podjęciu decyzji pracownik/członek Twojego zespołu projektowego informuje Cię w dogodnym dla siebie momencie. 

Dlaczego akurat ta książka?

Książka jest krótka, ale to #gamechanger ponieważ uczy ja dobrze delegować u zyskać czas na sprawy ważne używając banalnego sposobu. To jest zadziwiające jak jej przeczytanie ułatwia życie.

 Udanych projektów!

A po więcej wiedzy zapraszam na mój INSTAGRAM oraz na BLOG

.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *